Mladý Slovák skúša preraziť so solárnym náramkom, zaujme svet?

Aby mal čas na vývoj, zamestnal sa aj v pohrebnej službe či v anglickom veľkosklade.

BRATISLAVA. Dnes dvadsaťročný Slovák Pavol Bujna odišiel pred rokom robiť skladníka do anglického Readingu, aby sa po roku vrátil domov s prototypom vysneného vynálezu. On a jeho tím ho chcú na budúci týždeň predstaviť cez kampaň na americkom portáli Kickstarter, na ktorom tisíce ľudí z celého sveta hľadajú podporovateľov pre svoje nápady.

Mladý Bratislavčan im ponúkne solárny náramok na zápästie, ktorý dokáže vďaka slnečnej energii dobíjať telefón či fotoaparát. „Určený je pre turistov, ktorí si potrebujú v prírode dobiť zariadenie, alebo pre cestovateľov, ktorí nechcú čas zabíjať hľadaním reštaurácie s elektrickou zásuvkou,“ hovorí Bujna. Na rozdiel od solárnych tašiek či batohov váži prototyp 122 gramov. Nová verzia, ktorú mladík pripravuje, má vážiť ešte o 42 gramov menej a lepšie sa prispôsobí aj tvaru ruky.

Náramok funguje aj ako USB kľúč s kapacitou 128 GB a v núdzovom prípade ako baterka. Na dobíjanie či pripojenie k počítaču pritom netreba žiadne káble, tie sú už priamo v ňom. Pomôcť v ťažkostiach dokáže aj vtedy, ak sa v náramku vybije batéria. „Už po chvíli pobytu na dennom svetle sa vďaka slnečnej energii bude dať z mobilu poslať aspoň správa, za prvú hodinu na slnku budete mať nabitých desať percent telefónu,“ sľubuje vývojár.

Čipy a čokoláda

Solar Hug

  • rozmery: šírka náramku 4 cm, hrúbka 7 mm
  • kapacita baterky: 2000 mA
  • kapacita USB: 128 GB
  • ďalšie funkcie: indikátor stavu batérie, svetlo
  • farebné zhotovenie: strieborný, čierny, zlatý
  • doterajšia cena vývoja: 10-tisíc libier
  • cena výrobku: 150 dolárov 

 

Nápad na technologickú novinku nosil v hlave už od maturity na strednej elektrotechnickej priemyslovke. Hoci ho po jej skončení prijali do IBM aj na vysokú školu, rozhodol sa, že sa radšej zamestná v menej náročnej práci a zostane mu voľný čas na jeho nápady. „Obvolal som pohrebné služby a celé leto po skončení školy som prevážal po Bratislave mŕtvoly,“ rozpráva.

Vlani v septembri odišiel na konferenciu o informačných technológiách do Veľkej Británie, kde sa rozhodol zostať. „Ako skladník som tam dokázal zarobiť päťkrát toľko ako na Slovensku a mohol som si dovoliť investovať do vývoja prototypu.“ Za rok sa náklady na vývoj náramku vyšplhali takmer na desaťtisíc libier.

Výhodou Veľkej Británie bola aj rýchla dostupnosť všetkých komponentov, ktoré si objednával cez internet a v schránke ich mal už o deň či dva. „Dokonca som si tak objednával aj čokoládu.“ Najviac času pri vývoji mu zabralo vymýšľanie. „Vyrobiť finálny prototyp mi trvalo asi týždeň, ale zohnať ohybný solárny panel a dostať do náramku káble, aby sa dal nosiť pohodlne na ruke, to zabralo mesiace,“ vraví.

Keďže pracoval i býval so Slovákmi a takmer všetok voľný čas venoval vývoju, v angličtine sa zdokonalil menej, ako zamýšľal. „Aj preto som sa rozhodol vrátiť na Slovensko a pokúsiť sa nájsť investora tu,“ vraví.

 

Hľadajú sa kupci

Pomôcť sa mu odhodlal 29-ročný Dušan Zelník, s ktorým sa zoznámil práve na spomínanej konferencii v Londýne a ktorý sa tiež venuje startupom. „Vstúpil som podielom do jeho firmy a rozhodli sme sa nájsť pre projekt podporovateľov cez Kickstarter,“ vysvetľuje vyštudovaný softvérový inžinier.

Ľudia si tak môžu Solar Hug, ako náramok nazvali, predobjednať alebo na jeho vývoj čo i len symbolicky prispieť. Aby sa z prototypu stal skutočný produkt, potrebujú mladí Slováci pre svoju myšlienku nadchnúť aspoň 667 ľudí na svete.

Ak sa ich nájde toľko a náramok za 150 dolárov si predobjednajú, spustenie výroby v Číne a čiastočne zrejme aj u nás plánujú Slováci už v najbližších mesiacoch. Prvé výrobky chcú zákazníkom doručiť už v apríli. Náramkom sa plány nádejného vývojára nekončia. „Nosím v hlave už ďalších asi šesť hardvérových aj softvérových nápadov z rôznych oblastí, možno s nimi skúsim šťastie aj v Kalifornii,“ uvažuje Bujna.

 

Startupy, ktoré zaujali

Lietajúce auto, vrták či papierové palety. Aj to sú slovenské vynálezy.

BRATISLAVA. Aj podnikateľské nápady zo Slovenska dokážu zaujať svet. V poslednej dobe to ukázal najmä prototyp lietajúceho auta konštruktéra a dizajnéra Štefana Kleina z Nitry. Ťažobný priemysel po celom svete sleduje aj vývoj ďalšej novinky zo Slovenska, vrtnej technológie postavenej na báze vysokoenergetickej elektrickej plazmy, ktorá by mala výrazne zlacniť a urýchliť vŕtanie do veľkej hĺbky. Technológiu, ktorá vďaka vysokým teplotám taví horninu, testuje spoločnosť GA Drilling už od roku 2008.

 

Aplikácie

V desiatkach krajín sa presadila aj aplikácia Sli.do. Jej autor Peter Komorník chcel pôvodne vyvinúť program, pomocou ktorého by zistil, ako sú študenti spokojní s jeho prednáškami. Vznikla z toho aplikácia, ktorá umožňuje účastníkom konferencií cez smartfóny klásť otázky prednášajúcim. Zároveň môžu za jednotlivé otázky hlasovať a prednášajúci tak reaguje na témy, ktoré publikum najviac zaujímajú.

Slovenským startupom roka 2013, ktorý sa už premenil na firmu s dvoma desiatkami zamestnancov, bola spoločnosť Datamolino. Presadiť sa im podarilo vďaka servisnej službe, ktorá umožňuje podnikateľom spracovávať faktúry cez webovú aplikáciu, čo im výrazne šetrí čas.

 

Majú aj súťaž

Pozornosť si vyslúžil projekt na predaj plateného obsahu na webe Piano, ktorý založil v roku 2011 bývalý zástupca šéfredaktora SME Tomáš Bella (v súčasnosti Projek N). Do Piana vstúpili zahraniční investori a firma pôsobí aj v ďalších krajinách ako Poľsko či Slovinsko, ich klientom sa stal americký časopis Newsweek. V septembri skupina investorov Piana kúpila aj najväčšieho konkurenta americkú službu Press+.

Netradičné výrobky s potenciálom pre svetový trh chodia často do súťaže o podnikateľský nápad roka. Tento rok v nej súťažili vyhrievané kabelky, papierové palety či kompresor plávajúci na hladine, ktorý má potápačom nahradiť ťažkú kyslíkovú bombu. Hlavnú cenu získal projekt Pygmalios Analytics šestice talentovaných softvérových developerov, ktorí vyvinuli technológiu na analýzu pohybu a správania sa zákazníkov či zamestnancov v priemysle a obchode.

 

 Prvý prototyp solárneho náramku váži 122 gramov. Druhá verzia má byť o 42 gramov ľahšia a lepšie sa prispôsobí ruke (FOTO: SME-Tomáš Benedikovič)

 Náramok nabije mobil aj na miestach, kam civilizácia ešte nedorazila, ale slnko áno (FOTO: solarhug.com)

 

 

 

ZDROJ: SME

Odkaz na článok tu.