Mgr. Mária Včasná
e-mail: maria.vcasna@spsehalova.sk
Konzultačné hodiny
utorok 10.00 – 14.00
Iný termín je možné dohodnúť osobne, telefonicky alebo e-mailom.
ČINNOSŤ Školského PORADCU ZAHŔŇA:
poradenskú a výchovnú činnosť
poradenstvo v otázkach výchovy a vzdelávania, profesijnej orientácie a v oblasti prevencie problémového správania sa detí a mládeže, poradenstvo pedagogickým pracovníkom, hlavne triednym učiteľom pri riešení konfliktných situácií a zabezpečovaní spolupráce s príslušnými inštitúciami
informačnú činnosť
pre žiakov a ich zákonných zástupcov pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov, poskytovanie informácií o možnostiach štúdia na vysokých školách a možnostiach voľby povolania zosúlaďovanie kariérového vývinu žiaka s jeho individuálnymi predpokladmi a záujmami a potrebami trhu práce, poskytovanie informácií o organizovaní dňa otvorených dverí na vysokých školách a univerzitách, zverejňovanie propagačných materiálov o pracovných ponukách a o študentských pracovných ponukách
koordinačnú činnosť
sprostredkovanie prepojenia školy s poradenskými a odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o mládež( CPPPaP, PZ, ÚPSVaR, VŠ…)
Plán práce školského poradcu 2019/2020 PDF
Veľa študentov ani v štvrtom ročníku pred maturitou ešte presne nevie, čo by chcelo robiť. Odboru, ktorý študuje, ani veľmi nerozumie, spolieha sa na to, že to bude riešiť neskôr. Na vysokej, po vysokej… Skúsenosti tých, ktorí už od prvého ročníka strednej školy vedeli, čo vlastne chcú robiť, naznačujú, že nemá vôbec žiadny význam vyčkávať na nejakú lepšiu chvíľu, dobré kontakty, na vysokú školu, na prvé zamestnanie.
Pracovať na sebe môžete začať už hneď. Teraz. V prvom ročníku. Ako sa do toho pustiť?
Študenti v dnešnej dobe majú obrovskú výhodu v tom, že sa môžu dostať študovať takmer každý vysnívaný odbor. Možno sa to nedá presne v presne zvolenom meste alebo presne na určitej škole, ale dá sa. A tak urobte ten najlepší možný krok ešte pred nástupom na strednú školu. Napíšte si zoznam, nakreslite si myšlienkovú mapu alebo vytvorte koláž z vecí, vďaka ktorým sa cítite veľmi dobre, sebavedome a šťastne. Vďaka ktorým vo vás prúdi veľa krásnej energie. Zamyslite sa nielen nad tým, ktorý predmet sa v škole radi učíte, ale aj nad tým, aké máte záľuby. Môžu to byť aj maličkosti, ktoré vám spôsobujú príjemný pocit. Ako by sa dalo to, čo máte najradšej, vo svete využiť? Ako by ste mohli skombinovať to, čo máte radi s tým, aby ste sa aj uživili? Určite dostanete nejaký dobrý nápad a podľa toho si vyberiete aj školu.
Takže, dostali ste sa do prvého ročníka na vašu vysnívanú školu. A ak nepatríte medzi tých, ktorí zbierajú len maturitné vysvedčenia a tituly, ale chcú byť naozaj odborníkmi vo svojom odbore, začnite sa učiť hneď. A nemám na mysli len učenie v škole. Nájdite si aj svoju vlastnú cestu, ako sa učiť. Možností je viac než dosť. Zaujímajte sa už dnes o prácu, ktorá vás možno bude živiť. Čítajte si o nej, pozerajte videá, zisťujte si, kde všade sa táto práca dá vykonávať. Okrem iného môžete aj:
Existujú ešte ďalšie možnosti, ako sa čo najlepšie zoznámiť s vysnívanou prácou, ktorú chcete v budúcnosti robiť. Okrem systematického učenia v škole skúste ešte napríklad tieto možnosti:
Niektorí študenti stredných škôl žijú v presvedčení, že je to posledné obdobie v živote, keď sa dá flákať a užívať si, že sa v živote narobia ešte dosť. No, aj to je postoj. Ale väčšinou tí, ktorých škola naozaj baví a skúšajú niektoré z uvedených možností, tvrdia, že sú šťastní, lebo robia to, čo ich baví. Oproti svojim spolužiakom pri nástupe do zamestnania majú obrovskú výhodu aj v tom, že do životopisu majú čo napísať, a tak majú väčšiu šancu získať dobrú a zaujímavú prácu.
Nasledujúce mesiace budú stáť maturanti pred neľahkým rozhodnutím. Budú si vyberať, na ktorú vysokú školu pošlú prihlášky! Týmto výberom mladý človek ovplyvní svoj osud, miesto štúdia, ako aj budúce krásne spomienky na vysokoškolské časy v danom kúte Slovenska. A nielen to! Výberom vysokej školy sa dá ovplyvniť uplatnenie na trhu práce a životná úroveň.
Personalisti sa počas svojej praxe stretávajú s absolventmi, ktorí si často ťažko hľadajú prácu. Jedným z dôvodov je, že mladí ľudia veľakrát nevedia, čo chcú a blúdia vo svojom svete nesplnených očakávaní. Svoj životopis posielajú všade, kde sa dá. Keby ste sa ich opýtali, ktoré spoločnosti oslovili, pravdepodobne by si nespomenuli na všetky. Preto je dôležité, aby sa maturanti dobre rozhodli z čoho maturovať a kam na vysokú školu.
Ako si vybrať svoju vysokú školu
Personalisti Grafton Recruitment odporúčajú študentom, aby sledovali trendy, a to čo momentálne „beží vo svete“. Dôležité je pozrieť sa aj za hranice našej krajiny a vybrať si prípadne štúdium v zahraničí, stáž či vzdelávací program.
Pri výbere svojho budúceho povolania, a teda samotnej vysokej školy, by si mal každý maturant položiť tieto otázky:
Aké mám schopnosti, zručnosti a predpoklady?
Čo ma baví? V čom som naozaj dobrý?
Aký som osobnostný typ? Som kreatívny či skôr technický typ?
Čo hovorí realita a trh práce?
Aká forma a dĺžka trvania štúdia bude pre mňa najvhodnejšia? (externé alebo interné štúdium, I. alebo aj II. stupeň vzdelania) a pod.
Zoznam vysokých škôl a fakúlt podľa zamerania – SR
Vzor prihlášky na VŠ
Postup pri vyplnení a podaní prihlášky
Ako vyplniť prihlášku na VŠ – vzor vyplnenej prihlášky
Prihlášky na české VŠ
Mgr. Adriana Prikrylová – špeciálna pedagogička
Konzultačné hodiny: utorok 9:00 – 12:00 h
Iný termín je možné dohodnúť osobne, telefonicky alebo e-mailom.
Mgr. Zuzana Hronová – psychologička
Telefón: 622 50 215 , 622 50 485
Konzultačné hodiny v škole: štvrtok 8:30 – 11:30 h (Iné dni: CPPPaP)