Ako zvládnuť negatívne myšlienky a pocity svojich detí banner

Ako zvládnuť negatívne myšlienky a pocity svojich detí

Negativizmus a nespokojnosť dieťaťa. Pre rodičov ťažký oriešok, keďže rodič prirodzene chce, aby jeho dieťa bolo šťastné a spokojné. Zvlášť v týchto časoch kedy aj my dospelí často len s ťažkosťami nachádzame zdroje naplnenia našich potrieb sa môže zdať zlá nálada a negatívny postoj k životu dieťaťa nezvládnuteľným a neriešiteľným. Preto je dôležité si uvedomiť, že nie je Vašou úlohou vyriešiť problémy Vášho dieťaťa, najmä v tínedžerskom veku. To najviac čo môžete pre svoje dieťa urobiť, je byť mu oporou, dať mu najavo, že rozumiete jeho pocitom a pripomenúť mu jeho vlastnú silu a schopnosť riešiť svoje problémy. 

Ako na to? Základom je menej sa pýtať a viac reflektovať čo Vám dieťa hovorí. Keď vidíte, že je nahnevaný/nahnevaná, skúste sa namiesto otázky, čo ťa nahnevalo, ktorá núti dieťa k odpovedi na čo nemusí byť práve pripravený/pripravená reflektovať pocit, ktorý vidíte. Jednoduchou oznamovacou vetou mu povedzte: „Zdá sa mi, že si nahnevaný/nahnevaná“. Tým mu dáte najavo svoj záujem a ukážete mu, že mu rozumiete bez toho, aby ste ho k čomukoľvek nútili. Pre dieťa, hlavne v tínedžerskom veku je dôležitá autonómia, mať možnosť sa sám/sama rozhodnúť kedy, komu a čo o sebe povie. 

Keď sa rozhovorí a začne o sebe pochybovať, hovoriť, ako to, či ono nezvládne, skúste mu reflektovať, čo prežíva, napr. strach zo zlyhania alebo strach z odmietnutia a zároveň mu môžete pripomenúť, ako v minulosti zvládol podobnú situáciu a aké kroky môže podniknúť, aby sa jeho/jej strach nenaplnil. 

Najdôležitejšie je, aby ste Vy sami boli spokojní a mali naplnené svoje potreby, lebo len vtedy tu dokážete naplno byť pre svoje dieťa aj v ťažkých chvíľach.  

Picture of admin

admin

administrátor webového sídla SPŠE
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp