Sebapoškodzovanie banner

Sebapoškodzovanie

Väčšina, ak nie aj všetci z vás, ste sa s pojmom sebapoškodzovanie už niekde predtým stretli, ale zrejme neviete presne, čo sa odohráva v mysli človeka, ktorý sa poškodzuje. V prvom rade chcem zdôrazniť, že takýto človek nie je divný, ani blbý. Má len v živote problémy a ťažkosti s ktorými si nevie sám poradiť a pocity, ktoré prežíva sú niekedy tak ťažké, že ich potrebuje prehlušiť, prípadne pod vplyvom ťažkých situácií, ktoré v živote zažil, nedokáže cítiť a fyzická bolesť mu pomáha cítiť aspoň niečo. Pre človeka, ktorý sa poškodzuje, môže byť príliš ťažké si pomôcť sám, preto ak sa to týka priamo vás alebo niekoho z vašich kamarátov, či rodiny, budem rada, keď sa ozvete a budeme spolu hľadať riešenie.  

Existujú však spôsoby, ako si poradiť s pocitmi, ktoré vedú k sepapoškodzovaniu bez toho, aby si človek musel ublížiť. Sebapoškodzovanie totiž so sebou nesie okrem krátkeho pocitu úľavy aj viaceré riziká, napr. zranenie, ktoré si nebudete vedieť ošetriť sami, riziko infekcie rany, vznik jaziev ale aj závislosť na sebapoškodzovaní, kedy budete cítiť túžbu ublížiť si čoraz častejšie a zároveň vám už ani neposkytne úľavu, lebo si vaše telo na pocity bolesti zvykne. 

Existuje viacero spôsobov, ako si uľaviť bez ublíženia si, dôležité je, aby ste našli a využívali ten, ktorý vám vyhovuje najviac. 

Dôležité je vedieť identifikovať, aké pocity vedú k túžbe ublížiť si a nájsť pre ne iný ventil. Môžete skúsiť denník, kde si budete pravidelne zaznamenávať vaše dni, pocity a myšlienky (napr. aj formou aplikácie, ktorá sa dá uzamknúť), kresbu, či maľovanie, písanie a skladanie piesní, či básní alebo počúvanie hudby, ktorá vám pomôže spracovať pocity, ktoré prežívate. Pri hudbe si dajte pozor na to, aby ste si nepúšťali skladby z ktorých vám bude horšie, môže to byť aj smutná skladba, ale nie taká, ktorá vám ešte prihorší. 

Pokiaľ si ubližujete s cieľom upokojiť sa, môžete namiesto toho skúsiť horúci kúpeľ alebo sprchu, pritúliť sa s domácim zvieratkom alebo sa zabaliť do teplej deky, pomasírovať si krk, plecia, ruky a nohy, pustiť si upokojujúcu hudbu. 

Pokiaľ si ubližujete pretože sa cítite byť otupení, odpojení od seba, skúste zavolať alebo napísať niekomu blízkemu, pustiť si studenú sprchu, priložiť si na zhyb lakťa alebo kolena kocku ľadu, zjedzte niečo výrazné, ako grep, čili papričku, alebo požujte mentolovú žuvačku. 

Pokiaľ vám ublíženie si slúži na vyventilovanie hnevu alebo frustrácie, skúste prudké cvičenie (beh, tanec, skok cez švihadlo, box), udrite si alebo zakričte z plnej sily do vankúša, do matraca, stlačte silno loptičku alebo play doh, roztrhajte papier, noviny, urobte hluk (zabubnujte si, pobúchajte do hrncov). 

Ak si potrebujete vyvolať podobné pocity, ako pri rezaní sa, skúste si prejsť červeným perom alebo ľadovou kockou po miestach, kde sa zvyknete rezať, prípadne si navlečte na dané miesta obyčajnú gumičku a udrite sa ňou po koži. Spôsobíte si fyzickú bolesť, ktorá vám môže pomôcť prekonať tú psychickú a zároveň si neublížite.  

Pokiaľ ste sa v tomto blogu našli vy alebo ste tu spoznali niekoho, koho poznáte, ozvite sa mi, nedržte to v sebe. Dostupná som online na Facebooku, cez Edupage aj cez mail a keď je to možné, aj naživo.  

Zdroj: Helpguide cutting and self harm  

Picture of admin

admin

administrátor webového sídla SPŠE
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp