Dištančné vyučovanie, ktoré teraz máme je pre nás všetkých, ale hlavne pre vás študentov výzvou na ktorú vás nikto dopredu nepripravil. Ráno už nejdete do školy, ktorá sa prirodzene spája s učením sa a podávaním výkonu, ale musíte si prispôsobiť domáce prostredie tak, aby ste sa tam mohli sústrediť na výklad a vypracovať úlohy. To nie je vždy jednoduché, keďže doma je veľa faktorov, ktoré vás môžu rušiť a samotné domáce prostredie si nespájate s učením, preto som si pre vás pripravila pár tipov, ako si učenie sa z domu nastaviť efektívnejšie.
Každý sme iný, niekomu sa lepšie učí v krátkych intervaloch s následnými krátkymi prestávkami (25 min. / 5 min.), niekto potrebuje dlhší čas a následne dlhšiu prestávku, tá by ale nemala presiahnuť 30 min. Niekto je ranný typ, iný zas nočná sova, niekto potrebuje na učenie úplné ticho, niekto podmaz vo forme bieleho šumu, obľúbenej hudby alebo podcastu. Nápomocné je vytvoriť si rozvrh učenia, či na každý deň alebo na týždeň, položiť si ho na viditeľné miesto a postupne si odškrtávať splnené úlohy.
Sústrediť sa na obrazovku počítača je náročnejšie ako na živý výklad, preto je dôležité si vytvoriť doma čo najideálnejšie podmienky, byť vtedy v miestnosti sám/sama alebo so spolužiakom/spolužiačkou, ak sa vám lepšie sústredí vo dvojici, počúvať cez slúchadlá alebo cez reproduktor, nájsť si vhodnú polohu tak, aby ste sa cítili pohodlne ale zároveň vás nebralo do spania, odstrániť z dosahu a ideálne aj dohľadu všetko, čo vás môže rušiť, vypnúť počas online hodiny všetky iné upozornenia. Keď budete cítiť únavu, skúste sa postaviť a urobiť pár drepov či klikov, aby sa mozog opäť naštartoval, otvorte okno, aby ste mali čerstvý vzduch.
Motivovať sa k podaniu výkonu môžete aj cez rôzne odmeny, či už malé – po hodine práce si doprajete obľúbené jedlo alebo väčšie – ak zvládnete v daný deň splniť všetky úlohy, ktoré ste si stanovili, môžete si večer zahrať videohru.
Zjednodušiť a spríjemniť učenie si môžete aj zistením, aký štýl učenia vám najviac vyhovuje. Existuje niekoľko učebných štýlov, niekedy sa vyskytujú individuálne, inokedy v kombinácii. Rozdeľujú sa do základných kategórií na zrakový, zvukový, slovný, pohybový, logický, sociálny a samostatný. Cez Edupage vám pošlem ku každému popis ako aj testy na určenie svojho osobného učebného štýlu. Keď zistíte pod ktorý typ spadáte môžete si nastaviť učenie tak, aby vám išlo prirodzenejšie a nemuseli ste sa trápiť štýlom, ktorý je vám neprirodzený.
Hlavne sa snažte byť v dobrej psychickej pohode a plňte úlohy postupne, ako prichádzajú, aby ste nemali potom stres z veľkého množstva úloh.
Ak by ste potrebovali pomôcť s konkrétnym predmetom, vytvorením rozvrhu alebo by ste sa potrebovali o čomkoľvek poradiť osobne, budem rada, keď sa ozvete a dohodneme si stretnutie. Ako vždy som tu pre vás online aj osobne.